Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Czwartki u Matejków - wykłady

Czas przemian. Życie kulturalne i religijne Żydów w Krakowie w drugiej połowie XIX wieku

Maurycy Gottlieb, Ahaswer (fragment) ok. 1876, wł. Muzeum Narodowe w Krakowie

Cykl: Czwartki u Matejków - wykłady
Czas przemian. Życie kulturalne i religijne Żydów w Krakowie w drugiej połowie XIX wieku

MNK Matejko

ul. Floriańska 41, 31-019 Kraków
14.06.2018
czwartek
18:00
wstęp wolny
W trakcie wykładu przeniesiemy się w czasie do drugiej połowy dziewiętnastego stulecia i przyjrzymy się sylwetkom czterech znanych osobistości żydowskiego pochodzenia, które w tym czasie mieszkały w Krakowie: Maurycego Gottlieba, Dow Bera Meiselsa, Józefa Sarego i Ozjasza Thona.
Spojrzymy na ich życie codzienne, będziemy podążali ich śladami, odwiedzimy miejsca, które oni odwiedzali i poszukamy śladów, jakie po sobie zostawili. Zobaczymy dzięki temu, jak różnie w tamtych czasach można było definiować siebie poprzez stwierdzenie "Jestem Żydem".

Prowadzenie: Kinga Migalska - historyk sztuki, judaista, doktorantka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się historią sztuki żydowskiej, przede wszystkim losem architektury synagogalnej po II wojnie światowej w Polsce. Pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie.