Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady

Grafika użytkowa Józefa Mehoffera

Fragment okładki do wydawnictwa "Sztuka polska. Malarstwo" autorstwa Józefa Mehoffera z 1903 (litografia barwna, papier).

Cykl: Z Pegazem w tle - wykłady
Grafika użytkowa Józefa Mehoffera

MNK Mehoffer

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
17.02.2017
piątek
18:00
wstęp wolny
Wśród analiz bogatej i wielostronnej twórczości artystycznej Mehoffera nieco na marginesie pozostają jego dokonania w zakresie grafiki użytkowej, którą zajmował się od lat 90. XIX stulecia aż do lat 30. XX wieku.
Józef Mehoffer, Okładka do wydawnictwa „Sztuka polska. Malarstwo”, 1903, litografia barwna, papierOprócz plakatów wystaw realizował wówczas liczne, mniejsze formatowo prace, np. zaproszenia, okładki, ilustracje, winiety i ozdobniki książek, katalogów i czasopism oraz ekslibrisy.

Intensywnie współpracował m.in. z "Chimerą" Przesmyckiego, dla której wykonał wiele okładek i ilustracji. Projektował grafikę użytkową nie tylko dla stowarzyszeń i wydawnictw promujących sztukę, wydarzenia artystyczne i historyczne oraz literaturę. Podejmował się także opracowywania znaków firm komercyjnych, blankietów akcji, biletów, banknotów i znaczków pocztowych.

Grafika użytkowa Mehoffera, którą spróbujemy przybliżyć, nie odbiegała w zasadzie pod względem stylistycznym i ikonograficznym od innych uprawianych przez niego dyscyplin, choć wykazywał w niej dużą znajomość funkcjonujących tu specyficznych prawideł.

Prowadzenie:

Krystyna Kulig-Janarek - starszy kustosz w dziale sztuki nowoczesnej Muzeum Narodowego w Krakowie, zajmuje się głównie sztuką polską i obcą schyłku XIX i początku XX wieku. W latach 1995-2015 kierownik działu grafiki i rysunku w MNK. Autorka i kuratorka ponad trzydziestu ekspozycji poświęconych sztuce nowoczesnej i współczesnej (w tym kilku wysoko nagrodzonych), autorka wielu katalogów wystaw i artykułów. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2004, 2007). Wykładowca historii sztuki i historii grafiki w prywatnej szkole wyższej w Katowicach.